Triangle MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Triangle - Download Free PDF
Last updated on Jun 2, 2025
Latest Triangle MCQ Objective Questions
Triangle Question 1:
The number of triangles in the figure is
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 1 Detailed Solution
Total number of triangle is:
Hence, the correct answer is "Option 2'.
Triangle Question 2:
The ratio of length of each equal side and the third side of an isosceles triangle is 3 : 4. If the area of the triangle is 18√5 sq units, the third side is:
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 2 Detailed Solution
Given
Ratio of length of each equal side and third side of an isosceles triangle is 3 ∶ 4
Concept used
Area of an isosceles triangle = \(\frac{b}{4}\sqrt{({4{a^2} - {b^2}} )}\)
Where a = same side, b = unequal side
Calculation
Let a = 3x and b = 4x
We know that
Area = \(\frac{b}{4}\sqrt{({4{a^2} - {b^2}})} \)
18√5 = \(\frac{4x}{4}\sqrt{({4 × {(3x)^2} - {(4x)^2}} )}\)
⇒ 18√5 = \(x^2\sqrt{({36 - 16})} \)
⇒ 18√5 = x2√20
⇒ 18√5 = 2x2√5
⇒ x2 = 9
⇒ x = 3 unit
Hence, third side = 4 × 3 = 12
∴ The third side is 12 units.
Triangle Question 3:
In a right angled triangle, the ratio of the length of shorter side to the length of longer side is 5: 12. If the length of hypotenuse is 65 cm, then the perimeter of the triangle is
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 3 Detailed Solution
Given:
In a right-angled triangle:
Ratio of shorter side to longer side = 5:12
Length of hypotenuse = 65 cm
Formula used:
Pythagoras theorem: Hypotenuse2 = Shorter side2 + Longer side2
Perimeter = Shorter side + Longer side + Hypotenuse
Calculation:
Let shorter side = 5x and longer side = 12x
Hypotenuse = 65 cm
⇒ Hypotenuse2 = Shorter side2 + Longer side2
⇒ 652 = (5x)2 + (12x)2
⇒ 4225 = 25x2 + 144x2
⇒ 4225 = 169x2
⇒ x2 = 25
⇒ x = 5
Shorter side = 5x = 5 × 5 = 25 cm
Longer side = 12x = 12 × 5 = 60 cm
Perimeter = Shorter side + Longer side + Hypotenuse
⇒ Perimeter = 25 + 60 + 65 = 150 cm
∴ The correct answer is option 1.
Triangle Question 4:
A triangle has its sides in the ratio 1/2 : 1/3 : 1/4. The perimeter of the triangle is 52 cm. If is the length of its shortest side
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 4 Detailed Solution
Given:
The ratio of the sides of the triangle = 1/2 : 1/3 : 1/4
Perimeter of the triangle = 52 cm
Formula used:
Perimeter = Sum of all sides
Calculation:
Let the sides be x/2, x/3, and x/4 (where x is the common factor)
⇒ Perimeter = x/2 + x/3 + x/4 = 52
To add fractions, find the LCM of 2, 3, and 4, which is 12:
⇒ (6x + 4x + 3x) / 12 = 52
⇒ (13x) / 12 = 52
⇒ 13x = 52 × 12
⇒ 13x = 624
⇒ x = 624 / 13 = 48
The sides are:
Side 1 = x/2 = 48/2 = 24 cm
Side 2 = x/3 = 48/3 = 16 cm
Side 3 = x/4 = 48/4 = 12 cm
∴ The length of the shortest side is 12 cm.
Triangle Question 5:
Find the area of a triangle, whose sides are 0.24 m, 28 cm and 32cm .
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 5 Detailed Solution
Given:
Side 1 = 0.24 m = 24 cm
Side 2 = 28 cm
Side 3 = 32 cm
Formula Used:
Area of a triangle = √(s × (s - a) × (s - b) × (s - c))
Where:
s = Semi-perimeter = (a + b + c) / 2
Calculation:
Convert all sides to the same unit:
Side 1 = 24 cm
Side 2 = 28 cm
Side 3 = 32 cm
Semi-perimeter, s = (24 + 28 + 32) / 2
s = 84 / 2
s = 42
Area = √(s × (s - a) × (s - b) × (s - c))
⇒ Area = √(42 × (42 - 24) × (42 - 28) × (42 - 32))
⇒ Area = √(42 × 18 × 14 × 10)
⇒ Area = √(105840)
⇒ Area = 82 √(15) cm2
The area of the triangle is 82 √(15) cm2.
Top Triangle MCQ Objective Questions
If the side of an equilateral triangle is increased by 34%, then by what percentage will its area increase?
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 6 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
The sides of an equilateral triangle are increased by 34%.
Formula used:
Effective increment % = Inc.% + Inc.% + (Inc.2/100)
Calculation:
Effective increment = 34 + 34 + {(34 × 34)/100}
⇒ 68 + 11.56 = 79.56%
∴ The correct answer is 79.56%.
In an isosceles triangle ABC, if AB = AC = 26 cm and BC = 20 cm, find the area of triangle ABC.
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 7 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
In an isosceles triangle ABC,
AB = AC = 26 cm and BC = 20 cm.
Calculations:
In this triangle ABC,
∆ADC = 90° ( Angle formed by a line from opposite vertex to unequal side at mid point in isosceles triangle is 90°)
So,
AD² + BD² = AB² (by pythagoras theorem)
⇒ AD² = 576
⇒ AD = 24
Area of triangle = ½(base × height)
⇒ ½(20 × 24) (Area of triangle = (1/2) base × height)
⇒ 240 cm²
∴ The correct choice is option 2.
If the perimeter of a triangle is 28 cm and its inradius is 3.5 cm, what is its area?
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 8 Detailed Solution
Download Solution PDFSemi-perimeter of the triangle (s) = 28/2 = 14
As we know,
Area of triangle = Inradius × S = 3.5 × 14 = 49 cm2An equilateral triangle ABC is inscribed in a circle with centre O. D is a point on the minor arc BC and ∠CBD = 40º. Find the measure of ∠BCD.
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 9 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
An equilateral triangle ABC is inscribed in a circle with centre O
∠CBD = 40º
Concept used:
The sum of the opposite angles of a cyclic quadrilateral = 180°
The sum of all three angles of a triangle = 180°
Calculation:
∠ABC = ∠ACB = ∠BAC = 60° [∵ ΔABC is an equilateral triangle]
Also, ∠BAC + ∠BDC = 180°
⇒ 60° + ∠BDC = 180°
⇒ ∠BDC = 180° - 60° = 120°
Also, ∠CBD + ∠BDC + ∠BCD = 180°
⇒ 40° + 120° + ∠BCD = 180°
⇒ ∠BCD = 180° - 40° - 120° = 20°
∴ The value of ∠BCD is 20°
In a ΔABC, points P, Q and R are taken on AB, BC and CA, respectively, such that BQ = PQ and QC = QR. If ∠BAC = 75º, what is the measure of ∠PQR (in degrees)?
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 10 Detailed Solution
Download Solution PDFShortcut Trick
∠BAC = 75º
∠ABC + ∠ACB + ∠BAC = 180°
∠ABC + ∠ACB + 75° = 180°
∠ABC + ∠ACB = 180° - 75° = 105°
Let, ∠ABC = ∠PBQ = 70° and ∠ACB = ∠RCQ = 35°
So, ∠PQR = 180° - (∠PQB + ∠RQC)
= 180° - [(180° - 2∠PBQ) + (180° - 2∠RCQ) [∵ BQ = PQ; QC = QR]
= 180° - [(180° - 2 × 70°) + (180° - 2 × 35°)]
= 180° - (40° + 110°)
= 180° - 150°
= 30°
Alternate Method
Given:
In a ΔABC, ∠BAC = 75º
BQ = PQ and QC = QR
Concept used:
The sum of all three angles of a triangle = 180°
The sum of all angles on a straight line = 180°
Calculation:
Let, ∠ABC = x and ∠ACB = y
So, ∠ABC = ∠PBQ = ∠QPB = x [∵ BQ = PQ]
∠ACB = ∠RCQ = ∠QRC = y [QC = QR]
In ΔABC, ∠ABC + ∠ACB + ∠BAC = 180°
⇒ x + y + 75° = 180°
⇒ x + y = 180° - 75° = 105° .....(1)
For ΔBPQ and ΔCRQ,
(∠PBQ + ∠QPB + ∠PQB) + (∠RCQ + ∠QRC + ∠RQC) = 180° + 180° = 360°
⇒ (x + x + ∠PQB) + (y + y + ∠RQC) = 360°
⇒ 2x + 2y + ∠PQB + ∠RQC = 360°
⇒ 2 (x + y) + ∠PQB + ∠RQC = 360°
⇒ (2 × 105°) + ∠PQB + ∠RQC = 360° [∵ x + y = 105°]
⇒ ∠PQB + ∠RQC = 360° - 210° = 150° .....(2)
Also, ∠PQB + ∠RQC + ∠PQR = 180°
⇒ 150° + ∠PQR = 180° [∵ ∠PQB + ∠RQC = 150°]
⇒ ∠PQR = 180° - 150° = 30°
∴ The measure of ∠PQR (in degrees) is 30°
The perimeter and one of two equal sides of an isosceles triangle are 72 cm and 20 cm respectively. Area of the triangle is:
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 11 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven,
One of two equal sides of an isosceles triangle, a = 20 cm
Perimeter of the triangle = 72 cm
Formula:
Perimeter of an isosceles triangle = 2a + b
Area of an isosceles triangle = (b/4) × √(4a2 – b2)
Calculation:
Let a = 20 cm
2a + b = 72
⇒ 2 × 20 + b = 72
⇒ 40 + b = 72
⇒ b = 72 – 40
⇒ b = 32
Area of isosceles triangle = (32/4) × √(4 × 202 – 322)
⇒ 8 × √(4 × 400 – 1024)
⇒ 8 × √(1600 – 1024)
⇒ 8 × √576
⇒ 8 × 24
⇒ 192 cm2
∴ Area of the triangle is 192 cm2.
Alternate solution
Third side = 72 – 2 × 20 = 72 – 40 = 32
Semi perimeter, s = 72/2 = 36
Now,
Area = √[s (s – a) (s – b) (s – c)] = √[36(36 – 32)(36 - 20)(36 - 20)] = √(36 × 4 × 16 × 16) = 16 × 4 × 3 = 192 cm2
In an equilateral ΔABC, the medians AD, BE and CF intersect to each other at point G. If the area of quadrilateral BDGF is 12√3 cm2, then the side of ΔABC is:
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 12 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven
Area of Quadrilateral = 12√3 cm2
Concept Used
We know that The median of a triangle is cut the triangle in equal areas
Area of triangle = (√3/4) (side)2
Calculation
⇒ Area of ΔABC = Area of Quadrilateral BDGF × 3
⇒ Area of ΔABC = 12√3 × 3
⇒Area of ΔABC = 36√3 cm2
⇒ 36√3 = (√3/4) × (side)2
⇒ side = 12 cm
∴ the side of ΔABC is 12 cm
The side of an equilateral triangle is 12 cm. What is the radius of the circle circumscribing this equilateral triangle?
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 13 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
The side of an equilateral triangle is 12 cm.
Concept used:
The radius of a circle circumscribing an equilateral triangle = side/√3
Calculation:
According to the concept,
Radius of the circle = 12/√3
⇒ (4 × 3)/√3
∵ 3 = √3 × √3 = (√3)2
⇒ 4 ×(√3)2/√3
⇒ 4√3
∴ The radius of the circle circumscribing this equilateral triangle is 4√3 cm.
The circumcentre of an equilateral triangle is at a distance of 3.2 cm from the base of the triangle. What is the length (in cm) of each of its altitudes?
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 14 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven data:
CIrcumradius = 3.2 cm
Calculations:
From the equilateral triangle property, O is the circumcenter as well as the centroid.
∴ OD = \(1\over 3\) × AD
⇒ AD = 3 × OD
⇒ AD = 3 × 3.2 = 9.6 cm
∴ The length of the altitudes of the equilateral triangle is 9.6 cm.
The altitude AD of a triangle ABC is 9 cm. If AB = 6√3 cm and CD = 3√3 cm, then what will be the measure of ∠A?
Answer (Detailed Solution Below)
Triangle Question 15 Detailed Solution
Download Solution PDFShortcut TrickWe know that the height of an equilateral triangle = a√3/2
Here, Height = 9 = 6√3 × √3/2
a = 6√3, so Height = a√3/2.
∴ Given triangle is an equilateral triangle.
So, ∠A = 60°.
Traditional method:
Concept:
Pythagoras theorem:
(AB)2 = (BD)2 + (AD)2
Equilateral Triangle:
AB = BC = AC
∠A = ∠B = ∠C = 60°
Calculation:
(6√3)2 = (BD)2 + 92
⇒ BD = 3√3 cm
∵ DC = BD = 3√3 cm
∴ BC = AC = AB = 6√3 cm &
∠A = ∠B = ∠C = 60°
∴ ABC is an equilateral triangle.